Dobór drzew i krzewów
Dobór drzew i krzewów do naszego ogrodu bywa nie lada wyzwaniem. Ta pozornie błaha czynność wymaga jednak nieco wiedzy i pewnych przygotowań. Przemyślany zakup roślin i plan zagospodarowania ogrodu jest istotny ze względu na ich długowieczność i wielkość, zatem przed wybraniem drzew i krzewów, które przez lata będą zdobić nasze działki musimy przemyśleć ich usytuowanie i funkcje w naszym ogrodowym kolażu.
Jednym z kluczowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę w planowaniu zagospodarowania ogrodu jest kolorystyka roślin. Krzewy i drzewa liściaste cechuje płynność ubarwienia, które jest zależne od pory roku. Wiosną i latem, znakomita większość z nich obsypana jest kwiatami, więc należy brać pod uwagę ich barwy. Wszystkie powinny tworzyć malowniczą kompozycję i współgrać z otoczeniem. Warto wspomnieć, że istnieją nieliczne krzewy, które kwitną pod koniec lata, gdy pozostałe rośliny często są już przekwitnięte. Dzięki temu nasz ogród może być rozświetlony kwiatami przez dłuższy czas. Do najbardziej jaskrawych kolorów, które możemy uzyskać, należą min.: pomarańczowy, żółty czy bordowy – ich użycie może rozpromienić naszą działkę późnym latem, ale może też spowodować doznanie nieporządku, dlatego należy stosować tego typu krzewy z rozwagą. Nie bez powodu mówimy w Polsce o „złotej polskiej jesieni”. Wiele krzewów i drzew przybiera wtedy złociste barwy, które spowodują, że we własnym ogrodzie będziemy czuli pozytywną atmosferę tej pory roku. Są też takie rośliny, które po zrzuceniu złocistorudych liści obnaża piękne owoce, które również pełnią funkcje dekoracyjną. Zimą skupiamy się głównie na kształcie i wyglądzie drzew i krzewów, które już zrzuciły liście. Istotne jest wtedy ubarwienie kory i kształt roślin. Za przykład mogą posłużyć nam dobrze znane brzozy, które są piękne cały rok właśnie ze względu na biały kolor. Krzewy o fantazyjnych kształtach, takie jak wierzba babilońska „Tortuosa”, pozwolą nam urozmaicić zimowy krajobraz naszego ogrodu.
Drzewa i krzewy iglaste wzbogacają nasz ogród przez cały rok. Ponadto, nie są wymagające w kwestii uprawy i pielęgnacji. Zwykle pełnią rolę tła dla innych roślin przez większość roku i mogą wydawać się jedynie monotonnym elementem krajobrazu, ale zimą – gdy pozostałe krzewy i drzewa już zrzucą liście – zaczynamy dostrzegać ich prawdziwe piękno. Mają też inne zastosowanie – są niezastąpione w roli żywopłotów. Pomagają uchronić się od zgiełku i ciekawskich spojrzeń sąsiadów czy przechodniów. Wobec tego, warto łączyć rośliny iglaste z liściastymi, aby nadać naszemu ogrodowi unikalny charakter i móc podziwiać jego piękno przez cały rok, ale także zyskać odrobinę prywatności.